نوبت دهی اعتماد پرداز

سندرم روده تحريک پذير ، يک اختلال شايع گوارشي است که ويژگي اصلي آن تغيير در اجابت مزاج و درد شکمي است .عوامل استرس زا باعث شروع سندرم روده تحریک پذیر(IBS) با بدتر شدن علائم آن می شوند. بنابراین مشاوره از نظر روان درمانی باید در این بیماران مدنظر باشد.

سندرم روده تحریک پذیر برخلاف بیماری های التهابی روده ،زندگی فرد را تهدید نمی کند و باعث سوء هضم و سوء جذب مواد مغذی نمی شود.

علاوه بر عوامل ایجاد کننده استرس،عواملی که موجب بدترشدن علائم این بیماری می شود شامل موارد زیر است:

- مصرف بیش از اندازه ملین یا مسهل ها

- مصرف بیش از اندازه داروها و آنتی بیوتیک ها

- مصرف تنباکو و کافئین

- خوردن غذاهای سفت

- نوشیدن زیاد چای،قهوه والکل

- اختلالات روحی و روانی

- بیماری های معدی- روده ای و سابقه قبلی ابتلا به این بیماری ها

- خواب نامنظم و عدم مصرف مایعات کافی

توصیه های تغذیه ای مفید برای بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر:

- افزایش مصرف غذاهای پرفیبر ( با اضافه کردن غذاهای خاص به رژیم یا مکملهای دارای فیبر)می تواند علائم را در بعضی افراد مبتلا به IBS بهبود بخشد بخصوص در افرادیکه یبوست دارند. در صورت مشکل بودن مصرف فیبر در رژیم غذایی می توان از مکملها پرفیبر و افزاینده حجم مدفوع (مثل پسیلیوم یا متیل سلولز) استفاده کرد. این رژیم به کاهش فشار و تنظیم حرکات طبیعی روده کمک می کند. دریافت روزانه 20تا 30گرم فیبر غذایی توصیه می شود. منابع غذایی فیبر شامل انواع سبزی،میوه ،حبوبات و غلات سبوس دارمانند نان سنگک یا بربری یا نان سبوس دار می باشد. البته افراط در مصرف گندم سبوس دار می تواند باعث تشدید علائم شود. فیبرهای محلول درآب بهتراز فیبرهای غیر محلول تحمل می شوند.اضافه کردن تدریجی فیبرهای محلول (مانند جو دوسر،جو معمولی، سیب زمینی،نخود فرنگی و لوبیا) به رژیم  غذایی باعث برطرف شدن بسیاری از علائم IBS می شود.

نان و غلات بهترین منبع فیبر است البته کسانیکه به گندم حساس هستند می تواندد بجای نان گندم،نان گندم سیاه یا نان جو و بجای غلات از فرنی استفاده کنند.

سبزیجات و میوه جات منبع سرشار فیبر است و می تواند جایگزین مناسبی برای گندم باشد.

- بجای 3 وعده غذایی پرحجم ،5 یا 6 وعده غذایی کوچک ولی با فاصله زمانی کم مصرف کنید.

- یک درمان طبیعی برایIBS این است که حداقل روزی 6 لیوان آب بنوشید این باعث آبرسانی به کولون می شود.هر نوع نوشیدنی یا آب میوه ای که حالت اسیدی داشته باشد باعث بدتر شدنIBS می شود.

- مصرف غذاهای کم چرب ،انقباضات روده ای بعد از مصرف غذا را کاهش می دهد،یعنی باعث کاهش دردهای شکمی می شود. از مصرف بیش از اندازه غذاهای چرب ،کافئین دار،انواع قند بخصوص فروکتوز و لاکتوز(در افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز) باید پرهیز کرد.کافئین موجود در چای،قهوه،نوشابه های سیاه وسودا و همچنین شکلات و الکل باعث تشدید IBS می شود . غذاهای چرب و پر محتوا کمتر و غذاهای کم چرب و سبک بیشتر مصرف کنید.

- مقدار فروکتوز را در رژیم غذایی کم کنید فروکتوز قندی که در میوه و عسل وجود دارد.

- مقدار سوربیتول را در رژیم غذایی کم کنید سوربیتول الکل شیرینی که در آدامس های بدون شکر و دارو وجود دارد و باعث افزایش گاز و نفخ می شود.

- غذاهایی که تولید گازو نفخ می کنند مصرف نکنید. این غذاها شامل:انواع کلم ( سبزیجات خانواده کلم مانند بروکلی،گل کلم،کلم بروکسل ) پیاز،پیازچه ،فلفل سبز،عدس،نخود،لوبیا و نوشابه های گازدار است. دیگر غذاهای نفاخ که باید کمتر مصرف شود عبارتند از: پیاز، کرفس، هویج ،کشمش،موز،زردآلو،آلو ،جوانه گندم.

- آدامس نخورید زیرا باعث بلعیدن مقدار زیادی هوا می شوند.

- اگر بعد از مصرف لبنیات دچار اسهال می شوید احتمالا دچار عدم تحمل لاکتوز هستید . رژیم غذایی حتی الامکان فاقد لاکتوز باشد.لاکتوز در محصولات لبنی مخصوصا شیر وجود دارد. بهتر است در رژیم غذایی بجای شیراز ماست یا پنیراستفاده نمایید.

- بعد از مصرف غذا حداقل به مدت30-60 دقیقه دراز بکشید و فعالیتی انجام ندهید.

- از مصرف مواد غذایی آبکی تا حد امکان پرهیز نمایید.

- در حین غذا خوردن فقط به مقداری که احساس نیازمی نمایید آب و سایر مایعات مصرف نمایید و از نوشیدن زیاد مایعات در حین غذا خوردن و تا 0.5-1 ساعت بعد از غذا پرهیز نمایید. مایعات مورد نیاز خود را می توانید در فاصله دو وعده غذایی مصرف نمایید.

ممکن است بعد از مدتی برخی از بیماران بتوانند هر یک از مواد غذایی ممنوع شده را در مقادیر کم تا متوسط مصرف نمایند بدون آنکه علائم عدم تحمل ظاهر شود ،در این حالت مصرف این مواد غذایی ایرادی نخواهد داشت.

با نرم افزار رژیم درمانی هایپر دایت میتوانید کنترل های لازم بر روی ریزمغزی ها و درشت مغزی های مورد نظر بیمار را داشته باشید

 برخی از خدمات شرکت اعتماد پرداز

 

                                                                                                                                                                                                                                         نرم افزار رژیم درمانی 

 

استند نوبت دهی

 

نرم افزار آموزشگاه موسیقی

 

کیوسک نوبت دهی

 

نوبت دهی تلفنی

 

نرم افزار باشگاه

نرم افزار رژیم درمانی هایپر دایت