نوبت دهی اعتماد پرداز

فواید و خطرات پروتئین آب پنیر چیست؟

 

  مردم معمولاً از پروتئین (وی) آب پنیر به عنوان مکمل در کنار ورزش های مقاومتی برای کمک به بهبود سنتز پروتئین عضلانی و رشد توده عضلانی بدون چربی استفاده می کنند واما پروتئین آب پنیر چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

  شیر از دو پروتئین کازئین و آب پنیر ساخته شده است. پروتئین آب پنیر را می توان از کازئین موجود در شیر جدا کرده و یا به عنوان محصول جانبی در پنیرسازی استفاده کرد. پروتئین آب پنیر یک پروتئین کامل در نظر گرفته می شود زیرا حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری است و میزان لاکتوز آن کم است. مزایای زیادی در ارتباط با مصرف پروتئین آب پنیر وجود دارد و محققان دائماً در حال یافتن خواص درمانی جدید هستند.

 

در اینجا، ما مزایای آن را توضیح می دهیم و به برخی از عوارض جانبی و خطرات احتمالی نگاه می کنیم

 

 

حقایقی در مورد پروتئین آب پنیر:

 

بسیاری از مزایای بالقوه بر اساس مطالعات منفرد است و قبل از قضاوت قطعی به شواهد بیشتری نیاز است.

 پروتئین آب پنیر مخلوطی از بتا-لاکتوگلوبولین، آلفا لاکتالبومین، آلبومین سرم گاوی و ایمونوگلوبین ها است.

مزایای احتمالی شامل کاهش وزن و کاهش کلسترول است.

خطرات احتمالی شامل حالت تهوع و سردرد است، اما در دوزهای متوسط، پروتئین آب پنیر خطرناک تلقی نمی شود.

 

 

کمک به کاهش وزن: در یک مطالعه بر روی 158 نفر، که در Nutrition & Metabolism Trusted Source منتشر شد، افرادی که به آنها آب پنیر داده شد «به طور قابل توجهی چربی بدن خود را از دست دادند و در مقایسه با افراد مصرف کننده نوشیدنی کنترل، حفظ عضلات بدون چربی بیشتری را نشان دادند.

کاهش کلسترول: مطالعه ای که در مجله British Journal of Nutrition Trusted Source منتشر شده است. به 70 مرد و زن دارای اضافه وزن به مدت 12 هفته مکمل آب پنیر داد و تعدادی از پارامترها مانند سطح لیپید و انسولین را اندازه گیری کرد.

 

آنها دریافتند که "کاهش قابل توجهی درتمام کلسترول و کلسترول LDL در هفته 12 در گروه آب پنیر در مقایسه با گروه کازئین  وجود داشت.

 

آسم: پروتئین آب پنیر می تواند پاسخ ایمنی را در کودکان مبتلا به آسم بهبود بخشد. یک مطالعه کوچک شامل 11 کودک، در مجله بین المللی علوم غذایی و تغذیه منتشر شده دریافتند که کودکان مبتلا به آسم که به مدت یک ماه دو بار در روز 10 گرم پروتئین آب پنیر مصرف می کردند، پاسخ ایمنی بهتری داشتند.

 

فشار خون و بیماری های قلبی عروقی : تحقیقات منتشر شده در مجله بین المللی لبنیات نشان داد که نوشیدنی هایی که با پروتئین آب پنیر مکمل شده بودند به طور قابل توجهی فشار خون را در بیماران مبتلا به فشار خون بالا کاهش می دهند.

 

کاهش وزن در افراد مبتلا به HIV:

 یک مطالعه منتشر شده در مجله Clinical and Investigative Medicine نشان داد که پروتئین آب پنیر ممکن است به کاهش کاهش وزن در بیماران HIV مثبت کمک کند.

خطرات احتمالی:

خطرات پروتئین آب پنیر شامل درد معده و گرفتگی در صورت مصرف در دوزهای بالا است. برخی از افرادی که به شیر حساسیت دارند ممکن است به طور خاص به آب پنیر حساسیت داشته باشند. در دوزهای متوسط، پروتئین آب پنیر معمولاً عوارض جانبی ایجاد نمی کند. با این حال، مصرف دوزهای بسیار بالا می تواند باعث شود:

 

درد معده.

گرفتگی عضلات.

کاهش اشتها.

حالت تهوع.

سردرد.

.خستگی

دوزهای بالای مداوم پروتئین آب پنیر نیز ممکن است باعث آکنه شود. از نظر تغذیه ای، پروتئین آب پنیر بسیار غیر معمول است و معادل طبیعی ندارد. برخی از مردم بر این باورند که خطرات ناشی از غذاهای تصفیه شده از نظر تغذیه ای مانند اینها وجود دارد، زیرا اگرچه حاوی مواد مغذی زیادی هستند، تعادل به شدت به سمت پروتئین تغییر می کند.

 

انواع:

سه نوع اصلی پروتئین آب پنیر وجود دارد. کنسانتره پروتئین آب پنیر (WPC)، ایزوله پروتئین آب پنیر (WPI) و پروتئین آب پنیر هیدرولیزات (WPH).

 

بیایید به ترتیب به هر یک از این موارد نگاه کنیم:

 کنسانتره پروتئین آب پنیر - WPC حاوی سطوح کم چربی و سطوح پایین کربوهیدرات است. درصد پروتئین در WPC بستگی به غلظت آن دارد. کنسانتره های انتهایی پایین تر دارای 30 درصد پروتئین و انتهای بالاتر تا 90 درصد هستند.

 

 پروتئین های ایزوله - WPI برای حذف تمام چربی و لاکتوز پردازش می شوند. WPI معمولا حداقل 90 درصد پروتئین است.

 

 پروتئین آب پنیر هیدرولیز - WPH به عنوان شکل "پیش هضم شده" پروتئین آب پنیر در نظر گرفته می شود زیرا قبلاً تحت هیدرولیز جزئی قرار گرفته است - فرآیندی که برای جذب پروتئین توسط بدن ضروری است. WPH به اندازه دو شکل دیگر پروتئین آب پنیر به هضم نیاز ندارد.

 

 همچنین، WPH به دلیل بهبود قابلیت هضم و کاهش پتانسیل آلرژن، معمولاً در مکمل‌های پروتئینی پزشکی و شیر خشک‌های مخصوص نوزادان استفاده می‌شود.

 

عضله سازی و کاهش وزن:

 

 مطالعه ای که در مجله بین المللی تغذیه ورزشی و متابولیسم ورزشی منتشر شد، نتیجه گرفت که «مکمل پروتئین آب پنیر در طول تمرینات مقاومتی در مقایسه با تمرین مقاومتی بدون مکمل مزایایی دارد. علاوه بر این، «مردانی که مکمل پروتئین آب پنیر مصرف کردند، افزایش نسبی بیشتری در توده بافت بدون چربی داشتند».

افزایش قدرت بسیار بهتر با مکمل های ایزوله آب پنیر در مقایسه با کازئین همراه است. در مطالعه دیگری که در مجله بین المللی تغذیه ورزشی و متابولیسم ورزش منتشر شد، به این نتیجه رسید که «در دو گروه مردانه همسان، تمرین مقاومتی، ایزوله آب پنیر افزایش قابل توجهی در قدرت توده بدون چربی بدن و کاهش توده چربی در مقایسه با مصرف مکمل کازئین در طول یک برنامه تمرین مقاومتی شدید 10 هفته ای ایجاد کرد.